Development (trunk) - en to pt translation catalogue (287 entries)

en: %1$d image credit remaining. | %1$d image credits remaining.
pt[0]: %1$d crédito de imagem restante.
pt[1]: %1$d créditos de imagem restantes.

en: %1$d images have been selected (%2$d unoptimized), with %3$d resizes (%4$d unoptimized).
pt: %1$d foram selecionadas (%2$d não otimizadas), com %3$d redimensionamentos (%4$d não otimizados).

en: %1$d images in other folders need optimizing.
pt: %1$d imagens noutras pastas precisam de otimização.

en: %1$d images in the Media Library have been selected (%2$d unoptimized), with %3$d resizes (%4$d unoptimized).
pt: %1$d imagens na biblioteca multimédia foram selecionadas (%2$d não otimizadas), com redimensionamentos %3$d  (%4$d não otimizados).

en: %1$d images in the Media Library have been selected, unable to determine how many resizes and how many are unoptimized.
pt: %1$d imagens na biblioteca multimédia foram selecionadas, incapaz de determinar quantos redimensionamentos e quantos não estão otimizados.

en: %d Webp images left to rename.
pt: Faltam renomear %d imagens WebP.

en: %d images
pt: %d imagens

en: %d trial
pt: %d tentativa

en: %d trials
pt: %d tentativas

en: %s is disabled
pt: %s está desativado

en: %s is missing
pt: %s está em falta

en: %s is not writable
pt: %s não tem permissões de escrita

en: %s only need one, used for conversion, not optimization
pt: %s é necessário apenas um, usado para conversão, não para otimização

[ctx: A2 Hosting:]
en: with automatic EWWW IO setup
pt: com configuração automática do EWWW IO

en: API Key will be validated when you save your settings.
pt: A API key será validada quando guardar as alterações.

en: Access denied.
pt: Acesso recusado.

en: Access token has expired, please reload the page.
pt: A token de acesso expirou, por favor recarregue a página.

en: Add MaxCDN to increase website speeds dramatically! Sign Up Now and Save 25%.
pt: Use a MaxCDN para aumentar a velocidade do seu site drasticamente! Adira agora e poupe 25%

en: Advanced Settings
pt: Opções avançadas

en: All Clear
pt: Sem problemas

en: Alternative WebP Rewriting
pt: Reescrita alternativa de WebP

en: Amazon S3 image
pt: Imagem da Amazon S3

en: Automatic Cloudinary upload
pt: Carregamento automático para o Cloudinary

en: Azure Storage image
pt: Imagem da Azure Storage

en: Background color is used only if the PNG has transparency. Leave this value blank to skip PNGs with transparency.
pt: A cor de fundo é utilizada apenas se o PNG for transparente. Deixe em branco para ignorar PNG com transparência.

en: Basic Settings
pt: Opções básicas

en: Bulk Delay
pt: Otimização em massa

en: Bulk Optimize
pt: Otimização em massa

en: Bulk Thumbnail Optimize
pt: Optimização em massa de miniaturas

en: Bulk status has been reset, starting from the beginning.
pt: O estado "em massa" foi reposto, começando do inicio.

en: Bulk status has been reset, the next bulk operation will start from the beginning.
pt: O estado "em massa" foi reposto, a próxima operação em massa irá recomeçar do inicio.

en: Choose a gallery or
pt: Escolha uma galeria ou

en: Choose how long to pause between images (in seconds, 0 = disabled)
pt: Escolha o tempo de pausa entre imagens (em segundos, 0 = desativado)

en: Click to toggle
pt: Clique para mostrar/esconder

en: Cloud Settings
pt: Opções da cloud

en: Cloud Status
pt: Estado da Cloud

en: Cloud optimization API Key
pt: Chave API de otimização na cloud

en: Cloudinary image
pt: Imagem do Cloudinary

en: Contribute directly via %s.
pt: Contribua diretamente via %s.

en: Conversion Settings
pt: Opções de conversão

en: Conversion is only available for images in the Media Library (except WebP). By default, all images have a link available in the Media Library for one-time conversion. Turning on individual conversion operations below will enable conversion filters any time an image is uploaded or modified.
pt: A conversão está apenas disponível para imagens na Biblioteca Multimédia (exceto WebP). Por defeito, todas as imagens têm um link na Biblioteca Multimédia para conversão. Ao ativar operações individuais de conversão em baixo, os filtros de conversão estarão ativos sempre que uma imagem é carregada ou modificada.

en: Convert Table
pt: Converter tabela

en: Could not find %s
pt: %s não foi encontrado

en: Could not remove image from table.
pt: Não foi possível remover a imagem da tabela.

en: Could not retrieve file path.
pt: Não foi possível obter localização do ficheiro.

en: Debugging Information
pt: Informação de debug

en: Deferred Optimization
pt: Otimização deferida

en: Delete originals
pt: Eliminar originais

en: Disable Automatic Optimization
pt: Desativar otimização automática

en: Disable Creation
pt: Desativar otimização

en: Disable Optimization
pt: Desativar otimização

en: Disable Resizes
pt: Desativar redimensionamentos

en: Disabled
pt: Desativado

en: Do not optimize PNG images larger than this (in bytes)
pt: Não otimizar imagens PNG maiores que (em bytes)

en: Do not optimize images smaller than this (in bytes)
pt: Não otimizar imagens mais pequenas que (em bytes)

en: EWWW Image Optimizer could not create the tool folder
pt: O EWWW Image Optimizer não conseguiu criar a pasta das ferramentas

en: EWWW Image Optimizer could not install tools in %s
pt: O EWWW Image Optimizer não conseguiu instalar as ferramentas em %s

en: EWWW Image Optimizer is supported on Linux, FreeBSD, Mac OSX, and Windows
pt: O EWWW Image Optimizer é suportado em Linux, FreeBSD, Mac OSX e Windows

en: EWWW Image Optimizer requires exec(). Your system administrator has disabled this function.
pt: O EWWW Image Optimizer requer exec(). O administrador do seu sistema desativou esta função.

en: EWWW Image Optimizer uses %1$s, %2$s, %3$s, %4$s, %5$s, and %6$s. You are missing: %7$s. Please install via the %8$s or the %9$s.
pt: O EWWW Image Optimizer utiliza %1$s, %2$s, %3$s, %4$s, %5$s, e %6$s. Em falta: %7$s. Por favor instale através do %8$s ou %9$s.

en: Elapsed: %.3f seconds
pt: Tempo decorrido: %.3f segundos

en: Enabled
pt: Ativado

en: Exclude full-size images from lossy optimization
pt: Excluir as imagens originais da otimização com perdas (lossy)

en: Exclude full-size images from metadata removal
pt: Excluir o tamanho original da remoção de metadados

en: Faster lossy optimization
pt: Otimização com perdas (lossy) mais rápida

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Finished
pt: Concluído

en: Finished Optimization!
pt: Otimização completa!

en: Finished importing
pt: Importação concluída

en: Folders to optimize
pt: Pastas para otimizar

en: For more details, visit the %1$s or the %2$s.
pt: Para mais informações visite o %1$s ou o %2$s.

en: Force re-optimize
pt: Forçar a re-otimização

en: Forcing re-optimization of previously processed images.
pt: Forçando a re-otimização de imagens processadas anteriormente.

en: Full size - %s
pt: Imagem original - %s

en: Full size – %s
pt: Tamanho original – %s

en: GIF cloud optimization
pt: Optimização dos GIF na cloud

en: GIF to PNG
pt: GIF para PNG

en: Galleries
pt: Galerias

en: Gallery
pt: Galeria

en: Gallery ID
pt: ID da galeria

en: Gallery Name
pt: Nome da galeria

en: Grand Flagallery not installed.
pt: O Grand Flagallery não está instalado.

en: Graphics libraries
pt: Librarias gráficas

en: HEX format (#123def)
pt: Formato HEX (#123def)

en: Help translate EWWW I.O.
pt: Ajude a traduzir o EWWW I.O.

en: Hide Conversion Links
pt: Ocultar links de conversão

en: Huffman Only (Faster)
pt: Apenas Huffman (mais rápido)

en: If JPG quality is blank, the plugin will attempt to set the optimal quality level or default to 92. Remember, this is a lossy conversion, so you are losing pixels, and it is not recommended to actually set the level here unless you want noticable loss of image quality.
pt: Se a qualidade JPG estiver em branco, o plugin tentará encontrar o nível de qualidade ideal ou usará o valor 92 por defeito. Lembre se de que esta é uma conversão com perdas, pixeis serão perdidos, e não é recomendado que o nível de otimização seja definido aqui a menos que queira uma perda de qualidade significativa.

en: If exec() is disabled for security reasons (and enabling it is not an option), or you would like to offload image optimization to a third-party server, you may purchase an API key for our cloud optimization service. The API key should be entered below, and cloud optimization must be enabled for each image format individually.
pt: Se o exec() estiver desativado por razões de segurança (e ativa-lo não for uma opção) ou se preferir usar um servidor externo para otimizar as imagens, pode comprar uma chave API para o nosso serviço de otimização na cloud. A chave API deve ser inserida em baixo e a otimização na cloud deve ser ativada individualmente para cada formato de imagem.

en: If updated versions are available below you may either download the newer versions and install them yourself, or uncheck "Use System Paths" and use the bundled tools.
pt: Se versões atualizadas estiverem disponíveis em baixo, pode descarrega-las e instala-las manualmente ou então desmarque a opção "Use caminhos do sistema" e utilize as ferramentas do plugin.

en: If updated versions are available below, you may need to enable write permission on the %s folder to use the automatic installs.
pt: Se versões atualizadas estiverem disponíveis em baixo, pode ser necessário adicionar permissões de escrita à pasta %s para que as instalações sejam automáticas.

en: If you have CPU cycles to spare, go with level %d
pt: Se tiver ciclos de CPU disponíveis, use o nível %d

en: If you have already installed the utilities in a system location, such as %s or %s, use this to force the plugin to use those versions and skip the auto-installers.
pt: Se já instalou os utilitários numa localização do sistema, como %s ou %s, use esta opção para forçar a utilização dessas versões e ignorar as instalações automáticas.

en: If you have disabled automatic optimization, enable this if you want Scheduled Optimization to include the latest two folders from the Media Library.
pt: Se desativar a otimização automática, ative esta opção se quiser que a Otimização Agendada inclua as últimas duas pastas da biblioteca multimédia.

en: If you would like to start over again, press the Reset Status button to reset the bulk operation status.
pt: Se quiser recomeçar do inicio, clique no botão Reset Status para repor o estado da operação em massa.

en: Image Optimizer
pt: Otimizador de imagens

en: Image Size: %s
pt: Tamanho da imagem: %s

en: Image Store Optimization
pt: Otimização de imagens armazenadas

en: Image Store Optimize
pt: Otimizar imagens armazenadas

en: Image Type
pt: Tipo de imagem

en: Images
pt: Imagens

en: Images will not be optimized on upload. Images may be optimized with the Bulk Optimize tools or with Scheduled optimization.
pt: As imagens não serão otimizadas no carregamento. As imagens podem ser otimizadas com as ferramentas de otimização em massa ou com a otimização agendada.

en: Import Images
pt: Importar imagens

en: Importing
pt: Importando

en: Include Media Library Folders
pt: Incluir pastas da biblioteca multimédia

en: Insert Rewrite Rules
pt: Inserira as regras de rewrite

en: Insertion failed
pt: Inserção falhada

en: Insertion successful
pt: Inserção bem sucedida

en: Install
pt: Instalar

en: Installation Instructions
pt: Instruções de instalação

en: Installed
pt: Instalado

en: Integrate MaxCDN within Wordpress using the W3 Total Cache plugin.
pt: Integre a MaxCDN com o WordPress usando o plugin W3 Total Cache.

en: Intense (Slow)
pt: Insano (lento)

en: JPG background color:
pt: Cor de fundo do JPG

en: JPG cloud optimization
pt: Optimização dos JPG na cloud

en: JPG is generally much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. PNGs with transparency are not converted by default.
pt: O JPG é geralmente muito melhor que PNG para uso fotográfico porque comprime a imagem e remove informação. PNG com transparência não serão convertidos por defeito.

en: JPG quality level:
pt: Nível de qualidade do JPG:

en: JPG to PNG
pt: JPG para PNG

en: JPG to WebP conversion is lossy, but quality loss is minimal. PNG to WebP conversion is lossless.
pt: A conversão de JPG para WebP tem perdas (lossy), mas a perda de qualidade é mínima. A conversão de PNG para WebP não tem perdas.

en: JPG/PNG to WebP
pt: JPG/PNG para WebP

en: Last optimization was completed on %1$s at %2$s and optimized %3$d images
pt: A última otimização foi concluída em %1$s às %2$s com %3$d imagens otimizadas

en: Level %d
pt: Nível %d

en: License Exceeded
pt: Licença excedida

en: License exceeded
pt: Licença excedida

en: Longest Match (Fast)
pt: Longest match (rápido)

en: Lossy JPG optimization
pt: Otimização JPG com perdas (lossy)

en: Lossy PNG optimization
pt: Otimização PNG com perdas (lossy)

en: Media Library
pt: Biblioteca multimédia

en: Migrate WebP Images
pt: Migrar imagens WebP

en: Missing
pt: Em falta

en: Missing finfo_file(), getimagesize() and mime_content_type() PHP functions
pt: As funções de PHP finfo_file(), getimagesize() e mime_content_type() não foram encontradas

en: NOTE:
pt: NOTA:

en: New images uploaded to the Media Library will be optimized automatically. If you have existing images you would like to optimize, you can use the %s tool.
pt: As novas imagens carregadas para a biblioteca multimédia serão otimizadas automaticamente. Se tiver imagens já carregadas para otimizar, pode usar a ferramenta %s.

en: NextGEN/Nextcellent not installed.
pt: O NextGEN/Nextcellent não está instalado.

en: No attachment ID was provided.
pt: O ID do anexo não foi fornecido.

en: No savings
pt: Sem poupanças

en: No warnings here, just do it.
pt: Sem avisos aqui.

en: Not Verified
pt: Não verificado

en: Off
pt: Inativo

en: On
pt: Ativo

en: One path per line, must be within %s. Use full paths, not relative paths.
pt: Um caminho por linha, dentro de %s. Use caminhos completos, não caminhos relativos.

en: Only need one of these:
pt: É necessário apenas um destes:

en: Operation Interrupted
pt: Operação interrompida

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time for PHP
pt: A operação excedeu o tempo limite, pode ser necessário aumentar o max_execution_time no PHP

en: Optimization failed
pt: Otimização falhada

en: Optimization skipped
pt: Otimização ignorada

en: Optimization stopped, reload page to resume.
pt: Otimização interrompida, recarregue a página para continuar.

en: Optimize
pt: Otimizar

en: Optimize Again
pt: Otimizar novamente

en: Optimize All Images
pt: Otimizar todas as imagens

en: Optimize Everything Else
pt: Otimizar tudo o resto

en: Optimize Gallery
pt: Otimizar galeria

en: Optimize Media Library
pt: Otimizar a biblioteca multimédia

en: Optimize Thumbs
pt: Otimizar miniaturas

en: Optimize images later via wp_cron, after image upload or generation is complete.
pt: Otimizar as imagens mais tarde através via wp_cron, depois do carregamento ou geração da imagem ser completada.

en: Optimize now!
pt: Otimizar agora!

en: Optimized image:
pt: Otimizar imagem:

en: Optimized size – %s
pt: Tamanho otimizado – %s

en: Optimizing
pt: Otimizando

en: Original Restored
pt: Original Restaurado

en: Originals are never deleted, and WebP images should only be served to supported browsers.
pt: Os originais nunca são apagados e as imagens WebP devem ser servidas apenas para navegadores com suporte.

en: PNG cloud optimization
pt: Optimização dos PNG na cloud

en: PNG is generally better than GIF, but animated images cannot be converted.
pt: PNG são geralmente melhores que GIF, mas as imagens animadas não podem ser convertidas.

en: PNG is generally better than GIF, but does not support animation. Animated images will not be converted.
pt: PNG é, no geral, melhor que GIF, mas não suporta animação. As imagens animadas não serão convertidas.

en: PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors. Checking this option will slow down JPG processing significantly, and you may want to enable it only temporarily.
pt: PNG é, no geral, muito melhor que JPG para logotipos e outras imagens com uma gama limitada de cores. Ao marcar esta opção o processamento de JPG será mais lento, por isso deve ativa-la apenas temporariamente.

en: PNG to JPG
pt: PNG para JPG

en: Please adjust permissions or create the folder
pt: Por favor ajuste as permissões ou crie a pasta

en: Please adjust permissions or create the folder. If you have installed the tools elsewhere on your system, check the option to %s.
pt: Por favor ajuste as permissões da pasta ou crie uma manualmente. Se instalou as ferramentas noutro lugar, marque a opção para %s.

en: Please specify a valid library option, see "wp-cli help ewwwio optimize" for more information.
pt: Por favor especifique uma opção de biblioteca válida, pesquise por "wp-cli help ewwwio optimize" para mais informações.

en: Plugin Home Page
pt: Página do plugin

en: Plugin Status
pt: Estado do Plugin

en: Plugin Support
pt: Suporte do plugin

en: Pngout is free closed-source software that can produce drastically reduced filesizes for PNGs, but can be very time consuming to process images
pt: O Pngout é um software de código fechado gratuito capaz de reduzir drasticamente o tamanho dos PNGs, mas pode demorar muito tempo a processar imagens

en: Pngout was not installed: %1$s. Make sure this folder is writable: %2$s
pt: O Pngout não foi instalado: %1$s. Certifique-se de que esta pasta tem permissões de escrita: %2$s

en: Pngout was successfully installed, check the Plugin Status area for version information.
pt: O Pngout foi instalado com sucesso, consulte a área Estado do Plugin para informações sobre a versão.

en: Previously Optimized
pt: Otimizado anteriormente

en: Previously optimized images will be skipped by default.
pt: As imagens otimizadas anteriormente serão ignoradas por omissão.

en: Processing
pt: Processando

en: Provide paths containing images to be optimized using "Scan and Optimize" on the Bulk Optimize page or by Scheduled Optimization.
pt: Forneça os diretórios que contenham imagens a serem otimizadas através do "Examinar e otimizar" na página de otimização em massa ou através a otimização agendada.

en: Purchase an API key.
pt: Comprar uma API key.

en: Re-optimize
pt: Re-otimizar

en: Reduced by %01.1f%% (%s)
pt: Redução de %01.1f%% (%s)

en: Remove from table
pt: Remover da tabela

en: Remove metadata
pt: Remover metadados

en: Removes metadata and increases cpu usage dramatically.
pt: Remove metadados e aumenta o consumo de cpu drasticamente.

en: Requires Attention
pt: Requer atenção

en: Requires an EWWW Image Optimizer Cloud Subscription.
pt: Requer uma subscrição no EWWW Image Optimizer Cloud.

en: Reset Status
pt: Repor estado

en: Restore original
pt: Restaurar original

en: Resume previous bulk operation
pt: Retomar a otimização em massa anterior

en: Resume previous optimization
pt: Retomar a otimização anterior

en: Return to Media Library
pt: Voltar a biblioteca multimédia

en: Rules verified successfully
pt: As regras foram verificadas com sucesso

en: Safe Mode is turned on for PHP. This plugin cannot operate in Safe Mode.
pt: O Safe Mode está ativo no PHP. Este plugin não pode operar em Safe Mode.

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Scan and optimize
pt: Examinar e otimizar

en: Scanning
pt: Examinando

en: Scanning, this could take a while
pt: Examinando, isto pode demorar algum tempo

en: Scheduled optimization
pt: Otimização agendada

en: Select All
pt: Selecionar todos

en: Settings
pt: Opções

en: Settings Page
pt: Página de opções

en: Settings saved
pt: Definições guardadas

en: Show Optimized Images
pt: Exibir imagens otimizadas

en: Site or Network admins can use this to prevent other users from using the conversion links in the Media Library which bypass the settings below.
pt: Os administradores do site ou rede podem usar isto para impedir que outros utilizadores usem os links de conversão na biblioteca multimédia que ignoram as configurações em baixo.

en: Skip Large PNG Images
pt: Ignorar imagens PNG grandes

en: Skip Small Images
pt: Ignorar imagens pequenas

en: Skipped image, ID:
pt: Imagem ignorada, ID:

en: Skipped:
pt: Ignorado:

en: Speed up the lossy operations by performing less compression.
pt: Acelerar otimizações com perdas usando menos compressão.

en: Start Migration
pt: Iniciar migração

en: Start optimizing
pt: Começar a otimizar

en: Stop Optimizing
pt: Parar otimização

en: Support EWWW I.O.
pt: Apoie o EWWW I.O.

en: Temporary failure, seconds left to retry:
pt: Falha temporária, segundos restantes para tentar novamente:

en: The database schema has changed, you need to convert to the new format.
pt: O esquema da base de dados mudou, precisa de converter para o novo formato.

en: The image to the right will display a WebP image with WEBP in white text, if your site is serving WebP images and your browser supports WebP.
pt: A imagem à direita exibirá uma imagem no formato WebP com o texto WEBP em branco se o seu site estiver a servir imagens WebP e se o seu navegador suportar WebP.

en: The migration is split into two parts. First, the plugin needs to scan all folders for webp images. Once it has obtained the list of images to rename, it will proceed with the renaming
pt: A migração é feita em duas partes. Primeiro, o plugin precisa de verificar todas as pastas por imagens webp. Depois de obter a lista de imagens há renomear, o plugin procederá com a renomeação

en: The plugin keeps track of already optimized images to prevent re-optimization. There are %d images that have been optimized so far.
pt: O plugin mantém o registo das imagens já otimizadas para evitar a re-otimização. Até ao momento já foram otimizadas %d imagens.

en: The plugin will attempt to update image locations for any posts that contain the images. You may still need to manually update locations/urls for converted images.
pt: Este plugin irá tentar atualizar o caminho das imagens em todos os artigos que contêm imagens. Ainda assim pode ser necessário atualizar os URL das imagens convertidas manualmente.

en: The regular version of the EWWW Image Optimizer plugin is not permitted on WP Engine sites. However, the cloud version has been approved by WP Engine. Please deactivate EWWW Image Optimizer and install EWWW Image Optimizer Cloud to optimize your images.
pt: A versão regular do EWWW Image Optimizer não é permitida em sites alojados na WP Engine. No entanto, a versão cloud do plugin foi aprovado pela WP Engine. Desative o EWWW Image Optimizer e instale o EWWW Image Optimizer Cloud para otimizar as suas imagens.

en: The thumbnails for your new images have not been optimized.
pt: As imagens de destaque para as suas novas imagens não foram otimizadas.

en: There are many ways to serve WebP images to visitors with supported browsers. You may choose any you wish, but it is recommended to serve them with an .htaccess file using mod_rewrite and mod_headers. The plugin can insert the rules for you if the file is writable, or you can edit .htaccess yourself.
pt: Existem várias formas de servir imagens WebP aos visitantes com navegadores compatíveis. Pode escolher a que preferir, mas é recomendado que elas sejam servidas com um ficheiro .htaccess usando o mod_rewrite e o mod_headers. O plugin pode inserir as regras por si se o ficheiro tiver permissões de escrita ou pode editar o .htaccess manualmente.

en: There are no images to optimize.
pt: Não existem imagens para otimizar.

en: There are too many images to display.
pt: Existem muitas imagens e por essa razão elas não serão exibidas aqui.

en: This is not a lossless conversion.
pt: Esta não é uma conversão sem perdas.

en: This will enable scheduled optimization of unoptimized images for your theme, buddypress, and any additional folders you have configured below. Runs hourly: wp_cron only runs when your site is visited, so it may be even longer between optimizations.
pt: Isto irá ativar a otimização agendada de imagens não otimizadas do seu tema, buddypress e pastas configuradas em baixo. Corre de hora em hora: o wp_cron apenas corre quando o site é visitado, por isso o tempo entre otimizações pode ser maior.

en: This will remove ALL metadata: EXIF and comments.
pt: Isto irá remover TODOS os metadados: EXIF e comentários.

en: This will remove the original image from the server after a successful conversion.
pt: Isto irá remover a imagem original do servidor após uma conversão bem sucedida.

en: Thumbnail - %s
pt: Miniatura - %s

en: Thumbnail – %s
pt: Miniatura – %s

en: Title
pt: Título

en: Total Savings:
pt: Poupança total:

en: Unable to write file
pt: Não foi possível escrever o ficheiro

en: Unfortunately, the EWWW Image Optimizer plugin does not work with %s
pt: Infelizmente, o plugin EWWW Image Optimizer não funciona com %s

en: Unknown Savings
pt: Poupança desconhecida

en: Unoptimized Images
pt: Imagens por otimizar

en: Unsupported file type
pt: Tipo de ficheiro não suportado

en: Updates are optional, but may contain increased optimization or security patches
pt: As atualizações são opcionais, mas podem conter otimizações melhoradas ou patches de segurança

en: Use System Paths
pt: Use caminhos do sistema

en: Use any of these referral links to show your appreciation:
pt: Use estes links de afiliado para mostrar o seu agradecimento:

en: Use this to provide information for support purposes, or if you feel comfortable digging around in the code to fix a problem you are experiencing.
pt: Use esta opção para recolher informações para fins de suporte ou no caso de alterar o código do plugin para corrigir algum problema que esteja enfrentando.

en: Use this tool to optimize images outside of the Media Library and galleries where we have full integration. Examples: theme images, BuddyPress, WP Symposium, and any folders that you have specified on the settings page.
pt: Use esta ferramenta para otimizar imagens fora da biblioteca multimédia e galerias onde temos uma integração completa. Exemplos: imagens dos temas, BuddyPress, WP Symposium e qualquer pasta especificada na página de opções.

en: Uses output buffering and libxml functionality from PHP. Use this if the Apache rewrite rules do not work, or if your images are served from a CDN.
pt: Usa output buffering e a funcionalidade libxml do PHP. Utilize isto se as regras de reescrita do Apache não funcionarem ou se as imagens forem servidas via CDN.

en: Uses pngquant locally. Use EWWW I.O. Cloud for even better lossy compression.
pt: Utiliza o pngquant localmente. Use o EWWW I.O. Cloud para uma otimização com perdas (lossy) ainda melhor.

en: Valid values are 1-100.
pt: Valores válidos entre 1 e 100.

en: Verified,
pt: Verificado,

en: WARNING:
pt: ATENÇÃO:

en: WARNING: Removes metadata. Requires GD or ImageMagick. PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors.
pt: ATENÇÃO: Remove metadados. Requer GD ou ImageMagick. PNG é geralmente muito melhor que JPG para logotipos e outras imagens com uma gama cores limitada.

en: WARNING: This is not a lossless conversion and requires GD or ImageMagick. JPG is much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. Transparent images will only be converted if a background color has been set.
pt: ATENÇÃO: Esta não é uma conversão sem perdas e requer GD ou ImageMagick. JPG é muito melhor que PNG para uso fotográfico porque comprime a imagem e descarta dados. As imagens transparentes serão convertidas apenas se tiverem uma cor de fundo.

en: We have %d images to optimize.
pt: Temos %d imagens para otimizar.

en: Web Hosting:
pt: Alojamento web:

en: When enabled, uploads to the Media Library will be transferred to Cloudinary after optimization. Cloudinary generates resizes, so only the full-size image is uploaded.
pt: Quando ativo, os carregamentos para a biblioteca multimédia serão transferidos para o Cloudinary após serem otimizados. O Cloudinary gera redimensionamentos, por isso apenas a imagem original é transferida.

en: While most users will not notice a difference in image quality, lossy means there IS a loss in image quality.
pt: Embora a maioria dos utilizadores não note uma diferença na qualidade a imagem, "lossy" significa que existe uma perda de qualidade da imagem.

en: Wordpress, your theme, and other plugins generate various image sizes. You may disable optimization for certain sizes, or completely prevent those sizes from being created.
pt: O WordPress, o seu tema e outros plugins geram imagens em vários tamanhos. Pode desativar a otimização de determinados tamanhos ou impedir que esses tamanhos sejam criados.

en: Would you like to help support development of this plugin?
pt: Gostaria de ajudar a suportar o desenvolvimento deste plugin?

en: Write a review.
pt: Escreva uma review.

en: Xtreme! (Slowest)
pt: Extremo! (mais lento)

en: You can use the rewrite rules below to serve WebP images with Apache.
pt: Pode utilizar as regras de reescrita em baixo para servir imagens WebP com o Apache.

en: You do not appear to have uploaded any images yet.
pt: Parece que ainda não carregou nenhuma imagem.

en: You don't have permission to install image optimizer utilities.
pt: Não tem permissão para instalar utilitários de otimização de imagem.

en: You don't have permission to optimize images.
pt: Não tem permissões para otimizar imagens.

en: You don't have permission to work with uploaded files.
pt: Não tem permissões para trabalhar com ficheiros carregados.

en: You should import Media Library images into the table to prevent duplicate optimization.
pt: Deve importar as imagens da biblioteca multimédia para dentro da tabela a fim de prevenir dupla otimização.

en: automatically
pt: automaticamente

en: command not found on your system
pt: o comando não foi encontrado no seu sistema

en: could not move pngout
pt: não foi possível mover o pngout

en: could not set permissions
pt: não for possível definir permissões

en: default
pt: por omissão

en: disable
pt: desativar

en: enable %s to %s conversion
pt: ativar a conversão de %s para %s

en: extra PNG compression (slower)
pt: compressão PNG extra (mais lento)

en: extraction of files failed
pt: a extração dos ficheiros falhou

en: manually
pt: manualmente

en: not required
pt: não obrigatório

en: of
pt: de

en: optimize all galleries
pt: otimize todas as galerias

en: optimized %1$d images, usage will reset in %2$d day. | optimized %1$d images, usage will reset in %2$d days.
pt[0]: %1$d imagem otimizada, a utilização será redefinida em %2$d dia.
pt[1]: %1$d imagens otimizadas, a utilização será redefinida em %2$d dias.

en: optipng optimization level
pt: nível de otimização optipng

en: page
pt: página

en: png tools are disabled
pt: as ferramentas para PNG estão desativadas

en: pngout optimization level
pt: nível de otimização pngout

en: required for automatic pngout installer
pt: obrigatório para instalação automática do pngout

[ctx: string will be something like "media" or "nextgen"]
en: Optimizing %1$s with a %2$d second pause between images.
pt: Otimizando %1$s com %2$d segundos de pausa entre imagens.

en: tar command not found
pt: comando tar não encontrado

en: used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d day. | used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d days.
pt[0]: usou %1$d de %2$d, a utilização será redefinida em %3$d dia.
pt[1]: usou %1$d de %2$d, a utilização será redefinida em %3$d dias.

en: version
pt: versão
