Development (trunk) - en to fr translation catalogue (283 entries)

en: manually
fr: manuellement

en: Pngout is free closed-source software that can produce drastically reduced filesizes for PNGs, but can be very time consuming to process images
fr: Pngout est un logiciel privatif gratuit capable de réduire grandement le poids des PNG, mais il peut aussi utiliser beaucoup de temps pour opérer à l'optimisation de ces images.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Autorisé

en: %s only need one, used for conversion, not optimization
fr: %s a seulement besoin d'un pour la conversion et non pour l'optimization

en: Graphics libraries
fr: Librairies graphiques

en: Only need one of these:
fr: Seulement besoin de l'un d'eux :

en: command not found on your system
fr: commande non trouvée sur votre système

en: not required
fr: non requis

en: required for automatic pngout installer
fr: requis pour l'installation automatique de PNGout

en: Cloud Settings
fr: Paramètres du Cloud

en: Basic Settings
fr: Paramètres simples

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

en: Conversion Settings
fr: Paramètres de conversion

en: If exec() is disabled for security reasons (and enabling it is not an option), or you would like to offload image optimization to a third-party server, you may purchase an API key for our cloud optimization service. The API key should be entered below, and cloud optimization must be enabled for each image format individually.
fr: Si pour des raisons de sécurité exec() est désactivé (et le fait de l'activer n'est pas possible), ou si vous souhaitez optimiser les images à l'aide d'un serveur tiers, vous devriez acheter une clef de l'API pour utiliser notre service d'optimisation via le Cloud. La clef de l'API doit être saisie ci-dessous, et l'optimisation via le Cloud sera alors activée individuellement pour chaque format d'images.

en: Purchase an API key.
fr: Acheter une clef de l'API.

en: API Key will be validated when you save your settings.
fr: La clef de l'API sera calidé lorsque vous enregistrez vos paramètres.

en: JPG cloud optimization
fr: Optimisation des JPG pour le Cloud

en: PNG cloud optimization
fr: Optimisation des PNG pour le Cloud

en: extra PNG compression (slower)
fr: compression supplémentaire des fichiers PNG (plus lent)

en: GIF cloud optimization
fr: Optimisation des GIF pour le Cloud

en: Faster lossy optimization
fr: Optimisation rapide avec perte minimale.

en: Speed up the lossy operations by performing less compression.
fr: Accélérer les optimisations avec perte minimale en appliquant moins de compression.

en: Debugging
fr: Débugage

en: Use this to provide information for support purposes, or if you feel comfortable digging around in the code to fix a problem you are experiencing.
fr: Utilisez ceci pour obtenir des informations sur les opérations, ou si vous vous sentez à l'aise pour fouiller dans le code pour régler un problème connu.

en: Remove metadata
fr: Supprimer les metadatas.

en: This will remove ALL metadata: EXIF and comments.
fr: Cela supprimera TOUTES les métadatas: EXIF et commentaires.

en: Lossy JPG optimization
fr: Optimisation JPG avec perte minimale

en: WARNING:
fr: ATTENTION :

en: While most users will not notice a difference in image quality, lossy means there IS a loss in image quality.
fr: Bien que la majorité des utilisateurs ne distingueront aucune différence de qualité par rapport à l'image originiale, "avec perte minimale" signifie qu'il y A BIEN une perte dans la qualité de l'image.

en: Requires an EWWW Image Optimizer Cloud Subscription.
fr: Requiert une inscription au EWWW Image Optimizer Cloud

en: Lossy PNG optimization
fr: Optimisation PNG avec perte minimale

en: Uses pngquant locally. Use EWWW I.O. Cloud for even better lossy compression.
fr: Utilisez pngquant en local. Utilisez le CLoud EWWW I.O pour une meilleure compression avec perte minimale.

en: Bulk Delay
fr: Temps de latence du traitement par lot

en: Automatic Cloudinary upload
fr: Upload automatique avec Cloudinary

en: When enabled, uploads to the Media Library will be transferred to Cloudinary after optimization. Cloudinary generates resizes, so only the full-size image is uploaded.
fr: Lorsqu'ils sont activés, les chargement d'images de la médiathèque seront envoyés vers Cloudinary après leur optimisation. Cloudinary prend en charge les redimensionnement, donc seules les images originales de grand format sont uploadées.

en: optipng optimization level
fr: Niveau d'optimisation pour OptiPNG

en: Level %d
fr: Niveau %d

en: %d trial
fr: %d essai

en: %d trials
fr: %d essais

en: default
fr: défaut

en: pngout optimization level
fr: Niveau d'optimisation de pngout

en: Xtreme! (Slowest)
fr: Xtreme ! (plus lent)

en: Intense (Slow)
fr: Intense (lent)

en: Longest Match (Fast)
fr: Le plus proche (rapide)

en: Huffman Only (Faster)
fr: Juste Huffman (plus rapide)

en: If you have CPU cycles to spare, go with level %d
fr: Pour économiser le processeur, essayez avec le niveau %d

en: Scheduled optimization
fr: Planifier l'optimisation

en: This will enable scheduled optimization of unoptimized images for your theme, buddypress, and any additional folders you have configured below. Runs hourly: wp_cron only runs when your site is visited, so it may be even longer between optimizations.
fr: Ceci va activer l'optimisation planifiée d'images non-optimisées du thème, buddypress et tout autre dossier listé ci-dessous. Une fois par heure: wp_cron est activé quand le site est visité; la fréquence entre optimisations peut donc être plus longue.

en: Folders to optimize
fr: Répertoires à optimiser

en: One path per line, must be within %s. Use full paths, not relative paths.
fr: Un chemin par ligne, chacun doit contenir %s.
    Utilisez des chemins absolus et non pas relatifs.

en: Provide paths containing images to be optimized using "Scan and Optimize" on the Bulk Optimize page or by Scheduled Optimization.
fr: Fournissent des chemins contenant des images pouvant être optimisées en utilisant "Scanner et Optimiser" sur la page d'optimisation en masse ou par optimisation planifiée.

en: Deferred Optimization
fr: Optimisation reportée

en: Optimize images later via wp_cron, after image upload or generation is complete.
fr: Optimisation d'images réalisée plus tard via wp_cron, après la fin du chargement ou de la génération

en: Disable Automatic Optimization
fr: Désactiver l'optimisation automatique

en: Images will not be optimized on upload. Images may be optimized with the Bulk Optimize tools or with Scheduled optimization.
fr: Les images ne seront pas optimisées lors du téléchargement. Les images peuvent être optimisées avec les outils de l'optimiseur en vrac ou l'optimisation planifiée.

en: Include Media Library Folders
fr: Inclure des dossiers de la Médiathèque

en: If you have disabled automatic optimization, enable this if you want Scheduled Optimization to include the latest two folders from the Media Library.
fr: Si vous avez désactivé l'optimisation automatique, activez cette option si vous voulez planifier l'optimisation pour inclure les deux derniers dossiers de la bibliothèque multimédia.

en: Disable Resizes
fr: Désactiver redimensionnement

en: Wordpress, your theme, and other plugins generate various image sizes. You may disable optimization for certain sizes, or completely prevent those sizes from being created.
fr: Wordpress, votre thème et d'autres extensions génèrent différentes dimensions d'image. Vous pouvez désactiver l'optimisation pour certaines dimensions ou empêcher ces dimensions d'être créées.

en: Disable Optimization
fr: Désactiver l'optimisation

en: Disable Creation
fr: Désactiver la création

en: Skip Small Images
fr: Passer les petites images

en: Do not optimize images smaller than this (in bytes)
fr: Ne pas optimiser les images plus petites que cela (en bytes)

en: Skip Large PNG Images
fr: Passer les grandes images PNG

en: Do not optimize PNG images larger than this (in bytes)
fr: Ne pas optimiser les images PNG plus grandes que cela (en bytes)

en: Exclude full-size images from lossy optimization
fr: Exclure les grandes images de l'optimisation sans perte

en: Exclude full-size images from metadata removal
fr: Exclure les images en taille réelle de l'enlèvement des métadonnées

en: Use System Paths
fr: Utiliser les chemins du système

en: If you have already installed the utilities in a system location, such as %s or %s, use this to force the plugin to use those versions and skip the auto-installers.
fr: Si vous avez déjà installé les utilitaires à un emplacement du système, tel que %s ou bien %s, activez cela pour forcer le plugin à utiliser cette version et passer les installations automatiques.

en: disable
fr: désactiver

en: Conversion is only available for images in the Media Library (except WebP). By default, all images have a link available in the Media Library for one-time conversion. Turning on individual conversion operations below will enable conversion filters any time an image is uploaded or modified.
fr: La conversion n'est disponible que pour les images de la Bibliothèque de Médias (sauf WebP). Par défaut, toutes les images ont un lien disponible dans la bibliothèque de médias pour une seule conversion. En activant les opérations de conversion individuelles ci-dessous, la conversion se fera dès qu'une image est transférée ou modifiée.

en: NOTE:
fr: NOTE

en: The plugin will attempt to update image locations for any posts that contain the images. You may still need to manually update locations/urls for converted images.
fr: Le plugin tentera d'actualiser l'emplacement des images pour chacun des posts qui contiennent des images? Vous pourriez toujours avoir besoin d'actualiser le chemin/url pour les images converties.

en: Hide Conversion Links
fr: Cacher la liste de conversion

en: Site or Network admins can use this to prevent other users from using the conversion links in the Media Library which bypass the settings below.
fr: Les responsables du site ou du réseau peuvent utiliser cela pour éviter aux autres utilisateurs d'utiliser les liens de conversion dans la médiathèque qui ignore les réglages ci-après.

en: Delete originals
fr: Suppression des originaux

en: This will remove the original image from the server after a successful conversion.
fr: Cela supprimera l'image originale du serveur après une conversion réussie.

en: JPG/PNG to WebP
fr: JPG/PNG vers WebP

en: JPG to WebP conversion is lossy, but quality loss is minimal. PNG to WebP conversion is lossless.
fr: La conversion de JPG vers WebP est quasi sans perte, même si la perte en qualité reste minimale. La conversion de PNG vers WebP est intégralement sans perte.

en: Originals are never deleted, and WebP images should only be served to supported browsers.
fr: Les originaux ne sont jamais supprimés et les images WebP devraient seulement être chargées par les navigateurs compatibles.

en: You can use the rewrite rules below to serve WebP images with Apache.
fr: Vous pouvez utiliser les règles de réécriture ci-après pour appeler des images WebP avec Apache.

en: Alternative WebP Rewriting
fr: Réécriture Alternative WebP

en: Uses output buffering and libxml functionality from PHP. Use this if the Apache rewrite rules do not work, or if your images are served from a CDN.
fr: Utilise tampon de sortie et la fonctionnalité de libxml de PHP. Utilisez cette option si les règles de réécriture Apache ne fonctionnent pas ou si vos images sont servies d'un CDN.

en: enable %s to %s conversion
fr: autoriser la conversion de %s vers %s

en: Removes metadata and increases cpu usage dramatically.
fr: Supprime les métadonnées et augmente considérablement l'utilisation du processeur.

en: PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors. Checking this option will slow down JPG processing significantly, and you may want to enable it only temporarily.
fr: Le format PNG est en général bien meilleur que le JPG pour les logos et les images avec une gamme de couleurs réduite. L'activation de cette option ralentira significativement le traitement des images JPG et vous devriez seulement activer temporairement cette option.

en: This is not a lossless conversion.
fr: Il ne s'agit pas d'une conversion sans perte.

en: JPG is generally much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. PNGs with transparency are not converted by default.
fr: Le format JPG est généralement bien meilleur que le PNG pour les photographies car il compresse les images et élimine les données. Par défaut, les PNG transparent ne sont pas convertis.

en: JPG background color:
fr: Couleur de fond pour les images JPG :

en: HEX format (#123def)
fr: Format hexadécimal (#123def)

en: Background color is used only if the PNG has transparency. Leave this value blank to skip PNGs with transparency.
fr: La couleur de fond est uniquement appliquée pour les PNG avec une transparence. Laisser cette valeur vide pour ne pas traiter les PNG avec une transparence.

en: JPG quality level:
fr: Niveau de qualité pour JPG :

en: Valid values are 1-100.
fr: Valeurs valides comprises entre 1 et 100.

en: If JPG quality is blank, the plugin will attempt to set the optimal quality level or default to 92. Remember, this is a lossy conversion, so you are losing pixels, and it is not recommended to actually set the level here unless you want noticable loss of image quality.
fr: Si la le niveau de qualité pour le JPG est vide, le plugin essaiera de maintenir le niveau de qualité optimale ou par défaut à 92.
    Rappelez-vous, il s'agit d'une conversion quasi sans perte, vous perdrez malgré tout quelques pixels, et il est recommander de ne pas régler le niveau à moins que vous ne désiriez une perte notable dans la qualité de vos images.

en: No warnings here, just do it.
fr: Aucune alerte à ce niveau, vous pouvez continuer.

en: PNG is generally better than GIF, but animated images cannot be converted.
fr: Le format PNG est généralement meilleur que le GIF, cependant les GIF animés ne pourront pas être convertis.

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications.

en: There are many ways to serve WebP images to visitors with supported browsers. You may choose any you wish, but it is recommended to serve them with an .htaccess file using mod_rewrite and mod_headers. The plugin can insert the rules for you if the file is writable, or you can edit .htaccess yourself.
fr: Il existe plusieurs méthodes pour afficher des images WebP à vos visiteurs dont les navigateurs supportent le format. Vous pouvez retenir celle de votre choix, mais il est recommandé de charger ces images en éditant le fichier .htaccess à l'aide de "mod_rewrite" et "mod_headers". 
    Le plugin peut insérer des règles pour vous si le fichier htaccess est éditable, ou bien vous pouvez l'éditer vous-même.

en: Rules verified successfully
fr: Règles vérifiées avec succès

en: The image to the right will display a WebP image with WEBP in white text, if your site is serving WebP images and your browser supports WebP.
fr: Si votre site charge des images WebP et votre navigateur supporte ce format, alors l'image de droite affiche un format d'image WebP avec un texte blanc en WEBP

en: Insert Rewrite Rules
fr: Insérer des règles de réécriture

en: Support EWWW I.O.
fr: Soutenez EWWW I.O.

en: Would you like to help support development of this plugin?
fr: Aimeriez-vous apporter votre contribution à cette extension ?

en: Help translate EWWW I.O.
fr: Aidez à traduire EWWW I.O.

en: Write a review.
fr: Écrivez un commentaire.

en: Contribute directly via %s.
fr: Contribuez directement via %s.

en: Use any of these referral links to show your appreciation:
fr: Utilisez un des liens pour indiquer votre évaluation:

en: Web Hosting:
fr: Hébergement internet

[ctx: A2 Hosting:]
en: with automatic EWWW IO setup
fr: avec paramétrage automatique de EWWW IO

en: Add MaxCDN to increase website speeds dramatically! Sign Up Now and Save 25%.
fr: Ajoutez MaxCDN pour augmenter drastiquement la vitesse du site! Souscrivez maintenant et économisez 25%.

en: Integrate MaxCDN within Wordpress using the W3 Total Cache plugin.
fr: Intégrez MaxCDN à Wordpress en utilisant l'extension W3 Total Cache

en: Debugging Information
fr: Information de debuggage

en: Select All
fr: Sélectionner tout

en: EWWW Image Optimizer is supported on Linux, FreeBSD, Mac OSX, and Windows
fr: EWWW Image Optimizer est supporté sur les systèmes Linux, FreeBSD, Mac OSX, and Windows

en: Unfortunately, the EWWW Image Optimizer plugin does not work with %s
fr: Malheureusement, le plugin EWWW Image Optimizer ne marche pas avec %s

en: The regular version of the EWWW Image Optimizer plugin is not permitted on WP Engine sites. However, the cloud version has been approved by WP Engine. Please deactivate EWWW Image Optimizer and install EWWW Image Optimizer Cloud to optimize your images.
fr: L'extension EWWW Image Optimize n'est pas autorisée sur les sites WP Engine. Cependant, la version Cloud a été approuvée par WP Engine. Désactivez EWWW Image Optimizer et installez EWWW Image Optimizer Cloud pour optimiser vos images.

en: EWWW Image Optimizer could not create the tool folder
fr: EWWW Image Optimizer ne peut pas créer le répertoire tool.

en: Please adjust permissions or create the folder
fr: Merci d'ajuster les permissions ou bien de créer le répertoire.

en: EWWW Image Optimizer could not install tools in %s
fr: EWWW Image Optimizer ne peut pas installer les outils dans %s

en: Please adjust permissions or create the folder. If you have installed the tools elsewhere on your system, check the option to %s.
fr: Merci d'ajuster les permissions ou bien de créer le répertoire. Si vous avez installé les outils autre part sur votre système, vérifiez l'option de %s.

en: For more details, visit the %1$s or the %2$s.
fr: Pour plus de détail, visitez %1$s ou %2$s.

en: Settings Page
fr: Page des paramètres

en: EWWW Image Optimizer requires exec(). Your system administrator has disabled this function.
fr: EWWW Image Optimizer a besoin de exec(). Votre administrateur système a désactivé cette fonction.

en: Safe Mode is turned on for PHP. This plugin cannot operate in Safe Mode.
fr: Le Safe Mode est activé sur votre PHP. Ce plugin ne peut pas fonctionner en Safe Mode.

en: EWWW Image Optimizer uses %1$s, %2$s, %3$s, %4$s, %5$s, and %6$s. You are missing: %7$s. Please install via the %8$s or the %9$s.
fr: EWWW Image Optimizer utilise %1$s, %2$s, %3$s, %4$s, %5$s, et %6$s. Il vous manque : %7$s. Merci de l'installer via %8$s ou %9$s.

en: Optimization skipped
fr: Optimisation passée

en: Could not find %s
fr: Impossible de trouver %s

en: %s is not writable
fr: %s n'est pas autorisé en écriture

en: Missing finfo_file(), getimagesize() and mime_content_type() PHP functions
fr: Absence de finfo_file(), getimagesize() and mime_content_type() PHP functions

en: %s is disabled
fr: %s est désactivé

en: Unable to write file
fr: Impossible d'écrire sur fichier

en: Optimization failed
fr: Echec de l'optimisation

en: png tools are disabled
fr: Les outils PNG sont désactivés

en: You don't have permission to install image optimizer utilities.
fr: Vous n'avez pas la permission d'installer les services d'lmage Optimizer.

en: tar command not found
fr: la commande tar est introuvable

en: could not move pngout
fr: Impossible de déplacer pngout

en: could not set permissions
fr: impossible de régler les permissions

en: extraction of files failed
fr: extraction des fichiers échouée

en: %1$d images have been selected (%2$d unoptimized), with %3$d resizes (%4$d unoptimized).
fr: %1$d images ont été sélectionnées (%2$d non-optimisées), dont %3$d redimensionnées (%4$d non-optimisées).

en: You don't have permission to work with uploaded files.
fr: Vous n'avez pas la permission de travailler avec les fichiers téléchargés.

en: Optimized size – %s
fr: Taille optimisée – %s

en: Thumbnail – %s
fr: Miniature - %s

en: Finished Optimization!
fr: Optimisation terminée !

en: Forcing re-optimization of previously processed images.
fr: Forcer la ré-optimisation des images traitées précédemment.

[ctx: string will be something like "media" or "nextgen"]
en: Optimizing %1$s with a %2$d second pause between images.
fr: Optimisation %1$s avec une pause de %2$d secondes entre chaque image.

en: Bulk status has been reset, starting from the beginning.
fr: Le Statut en vrac a été réinitialisé à partir du début.

en: %1$d images in other folders need optimizing.
fr: %1$d images ont besoin d'être optimisées dans d'autres dossiers.

en: NextGEN/Nextcellent not installed.
fr: NextGEN/Nextcellent n'est pas installé.

en: Grand Flagallery not installed.
fr: Grand Flagallery n'est pas installé.

en: Bulk status has been reset, the next bulk operation will start from the beginning.
fr: Le statut en vrac a été réinitialisé, la prochaine opération en vrac va commencer dès le début.

en: Please specify a valid library option, see "wp-cli help ewwwio optimize" for more information.
fr: Veuillez spécifier une option de bibliothèque valide, voire "aide ewwwio optimiseur wp-cli" pour plus d'informations.

en: Full size - %s
fr: Taille réelle - %s

en: Thumbnail - %s
fr: Miniature - %s

en: The migration is split into two parts. First, the plugin needs to scan all folders for webp images. Once it has obtained the list of images to rename, it will proceed with the renaming
fr: La migration est scindée en deux parts. Dans la première, le plugin a besoin de scanner tous les répertoires pour les images au format Webp. Une fois que le plugin a la liste des images à renommer, il pourra alors procéder au renommage.

en: Start Migration
fr: Débuter la migration

en: Scanning
fr: Scan en cours

en: %d Webp images left to rename.
fr: Reste %d images Webp à renommer.

en: Skipped:
fr: Passées :

en: Bulk Thumbnail Optimize
fr: Optimisation des vignettes par lot

en: The thumbnails for your new images have not been optimized.
fr: Les vignettes de vos nouvelles images n'ont pas été optimisées.

en: Optimize Thumbs
fr: Optimiser les vignettes

en: Processing
fr: Traitement

en: Galleries
fr: Galeries

en: Scan and optimize
fr: Scanner et optimiser

en: Resume previous optimization
fr: Reprendre l'optimisation précédente

en: Optimize Everything Else
fr: Optimiser toutes les autres

en: Use this tool to optimize images outside of the Media Library and galleries where we have full integration. Examples: theme images, BuddyPress, WP Symposium, and any folders that you have specified on the settings page.
fr: Utilisez cet outil pour optimiser les images à l'extérieur de la médiathèque et des galeries où nous avons la pleine intégration. Exemples: images du thème, BuddyPress, WP Symposium, et tous les dossiers que vous avez spécifiés sur la page des paramètres.

en: The database schema has changed, you need to convert to the new format.
fr: Le schéma de base de données a changé, vous devez convertir au nouveau format.

en: Convert Table
fr: Convertir les tables

en: There are no images to optimize.
fr: Il n'y a aucune image à optimiser.

en: Scanning, this could take a while
fr: Numérisation, cela pourrait prendre un certain temps

en: Last optimization was completed on %1$s at %2$s and optimized %3$d images
fr: La dernière optimisation a été achevée le %1$s à %2$s et %3$ images ont été optimisées

en: Optimize Again
fr: Optimiser à nouveau

en: If you would like to start over again, press the Reset Status button to reset the bulk operation status.
fr: Si vous souhaitez recommencer, appuyez sur le bouton d'état de réinitialisation pour réinitialiser l'état de fonctionnement en vrac.

en: Reset Status
fr: Réinitialiser l'état

en: The plugin keeps track of already optimized images to prevent re-optimization. There are %d images that have been optimized so far.
fr: Le plugin conserve la trace des images déjà optimisées pour empêcher la ré-optimisation. Il y a %d images qui ont été optimisés jusqu'à présent.

en: Show Optimized Images
fr: Afficher les images optimisées

en: of
fr: de

en: Access token has expired, please reload the page.
fr: Le jeton d'accès a expiré; rechargez la page.

en: Unknown Savings
fr: Enregistrements inconnus

en: Finished importing
fr: Importation terminée

en: Previously Optimized
fr: optimisée auparavant

en: No savings
fr: Aucun enregistrement

en: License exceeded
fr: Licence dépassée

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Image Type
fr: Type d'image

en: Image Optimizer
fr: Optimiseur d'image

en: Image Size: %s
fr: Taille de l'image: %s

en: Remove from table
fr: Retirer de la table

en: Access denied.
fr: Accès refusé

en: Optimizing
fr: Optimisation en-cours

en: Finished
fr: Terminé

en: Bulk Optimize
fr: Optimisation de masse

en: Start optimizing
fr: Démarrer l'optimisation

en: Resume previous bulk operation
fr: Reprendre l'opération en masse précédente

en: Importing
fr: Importation

en: Stop Optimizing
fr: Arrêter l'optimisation

en: You should import Media Library images into the table to prevent duplicate optimization.
fr: Vous devriez importer les images de votre librairie dans la table de données pour éviter duplication.

en: Import Images
fr: Importer images

en: Force re-optimize
fr: Forcer nouvelle optimisation

en: Choose how long to pause between images (in seconds, 0 = disabled)
fr: Choisissez la durée de la pause entre les images (en secondes, 0 = désactivé)

en: Optimize Media Library
fr: Optimiser la médiathèque

en: You do not appear to have uploaded any images yet.
fr: Il semble que vous n'avez envoyer aucune image pour l'instant.

en: %1$d images in the Media Library have been selected, unable to determine how many resizes and how many are unoptimized.
fr: %1$d images ont été sélectionnées dans la médiathèque, impossible de définir combien ont été redimensionnées et non optimisées.

en: %1$d images in the Media Library have been selected (%2$d unoptimized), with %3$d resizes (%4$d unoptimized).
fr: %1$d images ont été sélectionnées dans la médiathèque (%2$d non optimisées), avec %3$d images redimensionnées (%4$d non optimisées).

en: Previously optimized images will be skipped by default.
fr: Par défaut, les images précédemment optimisées seront passées.

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time for PHP
fr: Délai dépassé, vous devriez augmenter le max_execution_time pour PHP

en: License Exceeded
fr: Nb licences dépassé

en: Optimization stopped, reload page to resume.
fr: Optimisation interrompue, rechargez la page pour continuer

en: Operation Interrupted
fr: Opération interrompue

en: Temporary failure, seconds left to retry:
fr: Echec temporaire, nb de secondes avant nouvel essai

en: Could not remove image from table.
fr: Impossible de retirer l'image du tableau

en: Optimized image:
fr: Image optimisée:

en: Skipped image, ID:
fr: Image ignorée, ID:

en: Full size – %s
fr: Taille originale – %s

en: Elapsed: %.3f seconds
fr: Temps écoulé : %.3f seconds

en: Return to Media Library
fr: Retour à la médiathèque

en: Settings saved
fr: Paramètres enregistrés

en: Unoptimized Images
fr: Images optimisées

en: Migrate WebP Images
fr: Migré les images WebP

en: Image Store Optimize
fr: Optimiser les visuels d'Image Store

en: Optimize
fr: Optimiser

en: Image Store Optimization
fr: Enregistrer les paramètres

en: Choose a gallery or
fr: Choisissez une galerie ou

en: optimize all galleries
fr: Optimiser toutes les Galeries

en: Gallery ID
fr: ID de la galerie

en: Gallery Name
fr: Nom de la galerie

en: Optimize Gallery
fr: Optimiser la galerie

en: Title
fr: Titre

en: Gallery
fr: Galerie

en: Settings
fr: Paramètres

en: You don't have permission to optimize images.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation d'optimiser les images.

en: No attachment ID was provided.
fr: Aucun ID de rattachement n'a été fourni.

en: Original Restored
fr: Original restauré

en: optimized %1$d images, usage will reset in %2$d day. | optimized %1$d images, usage will reset in %2$d days.
fr[0]: L'image optimisée %1$d, verra son usage réinitialisé dans %2$d jours.
fr[1]: Les images optimisées %1$d, verront leur usage réinitialisé dans %2$d jours.

en: %1$d image credit remaining. | %1$d image credits remaining.
fr[0]: %1$ crédit d'image restant.
fr[1]: %1$ crédits d'image restants.

en: used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d day. | used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d days.
fr[0]: %1$d sur %2$d est utilisée. L'utilisation sera réinitialisée dans %3$d jour.
fr[1]: %1$d sur %2$d sont utilisées. Les utilisations seront réinitialisées dans %3$d jour.

en: Reduced by %01.1f%% (%s)
fr: Réduction de %01.1f%% (%s)

en: Cloudinary image
fr: Image Cloudinary

en: Azure Storage image
fr: Image Azure Storage

en: Amazon S3 image
fr: Image Amazon S3

en: Could not retrieve file path.
fr: Impossible d'identifier le chemin.

en: %s is missing
fr: %s est manquant

en: JPG to PNG
fr: JPG en PNG

en: WARNING: Removes metadata. Requires GD or ImageMagick. PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors.
fr: ATTENTION : Supprimer les métadata. Exige GD ou ImageMagik. Le format PNG est en général plus approprié que le JPG pour les logos et les images aux gammes de couleurs réduites.

en: PNG to JPG
fr: PNG en JPG

en: WARNING: This is not a lossless conversion and requires GD or ImageMagick. JPG is much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. Transparent images will only be converted if a background color has been set.
fr: ATTENTION : il ne s'agit pas d'une compression sans perte et exige GD ou ImageMagik. Le format JPG est bien meilleur que le PNG pour les photos car il compresse les images et se débarrasse des données. Les fonds transparents des images seront en revanche convertis en un fond blanc.

en: GIF to PNG
fr: GIF en PNG

en: PNG is generally better than GIF, but does not support animation. Animated images will not be converted.
fr: le PNG est généralement meilleur que le GIF, mais ne supporte pas l'animation. Les images animées ne seront pas converties.

en: Unsupported file type
fr: Format non supporté

en: Optimize now!
fr: Optimiser maintenant !

en: Re-optimize
fr: Re-optimiser

en: Restore original
fr: Restauration d'origine

en: Not processed
fr: Non réalisé

en: We have %d images to optimize.
fr: Nous avons %d images à optimiser.

en: Optimize All Images
fr: Optimiser toutes les images

en: There are too many images to display.
fr: Il y a trop d'images à afficher.

en: Insertion successful
fr: Insertion réussie

en: Insertion failed
fr: Échec de l'insertion

en: Pngout was successfully installed, check the Plugin Status area for version information.
fr: Installation de Pngout réussie, vérifiez dans le status de l'extension pour obtenir les informations de version

en: Pngout was not installed: %1$s. Make sure this folder is writable: %2$s
fr: Pngout n'a pas été installé : %1$s . Vérifiez que  ce répertoire est autoriser en écriture : %2$s

en: Plugin Home Page
fr: Page d'accueil du plugin

en: Installation Instructions
fr: Instructions d'installation

en: Plugin Support
fr: Support du plugin

en: Cloud Status
fr: État du cloud

en: Media Library
fr: Médiathèque

en: New images uploaded to the Media Library will be optimized automatically. If you have existing images you would like to optimize, you can use the %s tool.
fr: Les nouvelles images envoyées dans la médiathèque seront optimisées automatiquement. Si vous avez déjà des images que vous souhaitez optimiser, vous pouvez utiliser l'outil %s.

en: Click to toggle
fr: Cliquez pour basculer

en: Plugin Status
fr: Statut du plugin

en: All Clear
fr: Tout est bon

en: Requires Attention
fr: Soyez attentif

en: Total Savings:
fr: Taille épargnée :

en: Cloud optimization API Key
fr: Clef de l'API pour une optimisation via le Cloud

en: Verified,
fr: Vérifié,

en: Not Verified
fr: Non vérifié

en: If updated versions are available below you may either download the newer versions and install them yourself, or uncheck "Use System Paths" and use the bundled tools.
fr: Si des mises à jours sont disponibles ci-dessous, vous devriez les télécharger et les installer par vous même. Ou bien décochez "utiliser le chemin" et utiliser les outils de traitement par lot.

en: Updates are optional, but may contain increased optimization or security patches
fr: Les mises à jour sont optionnelles, mais elles peuvent comporter des améliorations pour l'optimisation ou bien régler des soucis de sécurité.

en: If updated versions are available below, you may need to enable write permission on the %s folder to use the automatic installs.
fr: Si des mises à jours sont disponibles ci-dessous, vous devrez sans doute autoriser le droit en écriture pour les répertoires %s afin de pouvoir utiliser l'installation automatique.

en: Installed
fr: Installé

en: Missing
fr: Manquant

en: Install
fr: Installer

en: automatically
fr: automatiquement
